Description:
Mátrai Erik (1977) festőművészként diplomázott a Magyar Képzőművészeti Egyetemen 2004-ben, de multimediális alkotóként egyaránt otthonosan mozog a videó, a fotográfia és az installáció műfajaiban. A Budapesten élő, de a nemzetközi művészeti életben is jól ismert művész neve az utóbbi években összekapcsolódott a fényművészettel, luminokinetikával és a nagyszabású installációművészettel. A festészeti szemlélet ugyanakkor meghatározó maradt a különféle képzőművészeti médiumok jegyében megvalósított alkotásaiban: ez nem csupán a fény és a szín kapcsolatára, színelméleti problémákra fordított figyelmében, hanem az ábrázoló- és téralkotó művészet alapvető sajátosságait érintő kérdésekre és a művészettörténeti-ikonográfiai, szakrális művészeti hagyományra adott reflexióiban is megfigyelhető. Mátrai munkáinak középpontjában egyenesen az emberi tapasztalás kérdése áll, az emberi és a transzcendens között létrejövő és létrehozható kapcsolat problémája, ezzel összefüggésben pedig a percepció és az ábrázolás összefüggéseinek örök dilemmája.
Az alkotó legfrissebb, Mozgó Fal c. installációjának alapját olyan korábbi alkotások adják, mint a 2011-ben készült Spot Gate (és az azt kiindulópontként használó, spektrumszínekből építkező Spektrum Fal, 2018 és Spektrum Folyosó, 2019), illetve a 2012-ben megvalósított Porticus. Az ezekben a fényinstallációkban létrejövő, köd segítségével anyagszerűvé tett fénynyalábokból épített architektúra kihívás elé állítja a néző percepcióját, egyúttal az érzéki és a spirituális-meditatív élmény összekapcsolására törekszik. Mátrai említett fényinstallációi ugyanis komplex és univerzális szimbólumokat – a Spot Gate esetében a dimenziók közti összeköttetést és átkelést jelképező kaput és a hozzá vezető fényfolyosót, a Porticus esetében a szakrális építészet ismert elemét, az égi és a földi vertikális összekapcsolását is szimbolizáló oszlopcsarnokot – használnak, amelyek nem földrajzi terület- vagy vallásspecifikusak, de mindenképpen a transzcendencia megtapasztalásával függenek össze. A Mozgó Fal ennek az útnak a következő állomásaként folytatja és bővíti a tér, az érzékelés és az átkelés problémáinak vizsgálatát. A köd segítségével létrehozott, mozgó fénysík úgy alakítja a tér érzékelését, hoz létre új térélményt, és teszi lehetővé a helyváltoztatást, hogy a néző tényleges mozgása nem is szükséges hozzá. Új dimenzióval bővíti a tér, mint meditációs médium jelentését, egyúttal új távlatot ad a mozgás tartalmának Mátrai alkotásaiban.
Balázs Kata, művészettörténész
Erik Mátrai (1977) graduated the Hungarian Arts University in 2004 as a painter, but – being a multimedia artist - he is creating in other domains as video, photography or installations as well. Living and working in Budapest Erik Mátrai is well known on international arts scene, his name being tightly linked to Lumino-kinetic art and to large scale installations. However the pictorial approach remained determinant in all his works, we can observe that not only through the constant connection between light and color or through the attention accorded to issues of color theory, but also by theming the basic characteristics of illustrative and spatial arts and by reflections about the tradition of sacred arts. The works of Erik Mátrai are directly focused on the human experiences, on connections that are and can be created between human and transcendent, all this related to eternal dilemma of correlation between perception and representation.
The artist`s most recent installation Moving Wall is based on previous works of him, such as the Spot Gate installation from 2011 (as well as two other installation inspired by this work: Spectrum Wall from 2018 and Spectrum Corridor from 2019), or the work Porticus from 2012. These light installations are challenging the space-perception of the viewers through their special architecture formed by piles of light being materialized by the use of artificial smoke, but at the same time the installations tend to create a connection between a sensorial and a spiritual-meditative experience. The light installations of the artist are using complex and universal symbols – the Spot Gate is symbolizing the gate that connects dimensions and the corridor of light that leads to the gate, the work Porticus uses a peristyle which traditionally is the symbol of connection between earth and sky in sacred arts. These architectural elements are not related to a specific geographical region or to a specific religion, but are definitely related to any transcendental experiences.
The Moving Wall installation, as a new stop in Erik Mátrai`s artistic endeavor is continuing and enlarging the inquiry of specific questions about space, perception and passage. With the help of artificial smoke the light strip is modifying the perception of space creating a new space-experience, as changing of location becomes possible without any actual movement required from the viewer. The artist is broadening the meaning of space as a meditational medium, and at the same time is giving a new perspective on the notion of movement.
Kata Balázs, art historian